Hakkında

Bildiğin Ekonomi sitesinin amacı Türkiye’nin ekonomi politiği ile ilgili iktisadi bilgileri herkesin erişimine açmak. Sitenin ağırlık vereceği asıl nokta ‘ekonomi’yi öğrenmek isteyenlere istatistiki veriler sunarak iktisadi kavramları açıklamak olacak; ancak, Bildiğin Ekonomi farklı bilgi biçimlerine de açık bir platform olmayı amaçlıyor: nedensellik ilişkilerinin (kimi zaman birbirleriyle çarpışan) niteliksel açıklamalarını sunan anlatılar ve ekonomistler ve diğer iktisadi aktörlerle hem ekonomik olgulara hem de iktisadi bilginin hâl ve gidişatına ilişkin söyleşiler kategorileri, istatistiki veriler ile birlikte sitenin mimarisini oluşturacak. Bunlara ek olarak site hem iktisadi meseleler üzerine açık erişimli belgesellerin paylaşıldığı bir odak hem de Türkiye’den görsel sanatçıların ürettiği eleştirel imgeler için bir bağlam olma amacı taşıyor.

Sadece konuyla ilgilenenlerin değil, kendi araştırmalarında veya derslerinde kullanmak amacıyla Türkiye’nin ekonomi politiği bilgisine ulaşmak isteyen ve iktisat-dışı disiplinlerden gelen araştırmacı ve bilim insanlarına da ulaşmak arzusundayız. Bu amaçla, her başlığı paylaştığımızda kaynakların (veriler açık erişimli olduğu sürece) bağlantılarını da paylaştık. Bu site, böylece, zaman içinde açık erişimli verilere sistematik bir biçimde ulaşılabilen bir portal haline de evrilebilecek.

Her ne kadar iktisadın sadece alanın öğrencileri tarafından anlaşılması mümkün olan bir dile sahip olduğu düşünülse de, bu böyle olmak zorunda değil. Göreceğiniz gibi, bu sitede, iktisat söyleminin herkes tarafından kolayca kavranabilmesi ve herkese hitap edebilmesi amacıyla, yazıların dili ve istatistiksel tablolar olabildiğince basit tasarlandı. Uzun vadede, bu kolay anlaşılabilirliği koruyarak, hem Türkiye’nin ekonomi politiği hem de iktisadın temel kavramları ile ilgili eleştirel bilgi üretebilen etkileşimli bir platform yaratmayı arzuluyoruz.

Yahya M. Madra Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisadi düşünce tarihi ve ekonomi politik dersleri vermektedir.

Kaner Atakan Türker Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2014 Güz döneminden beri Clark Üniversitesi, Coğrafya Bölümünde doktora çalışmalarını yürütmektedir.

Kadircan Çakmak Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans eğitimine devam etmekte. 2015-16 boyunca sitedeki başlıkları güncelleme sürecini sürdürecek.

Elis Yurtsever logomuzu ve sitemizi sabırla tasarladı ve önümüzdeki günlerde destek vermeye devam edecek.

Nalan Yırtmaç ilk misafir sanatçımız, kendisine davetimizi kabul ederek verdiği destek için teşekkür ediyoruz.

Print Friendly

Yorum yazın...

Your email address will not be published. Required fields are marked *